Świat filmu, recenzje, opisy, wydarzenia - zapraszam na stronę dla miłośników X Muzy!
Blog > Komentarze do wpisu

Uprowadzona 2 (Taken 2)

reż. Olivier Megaton


Po olbrzymim sukcesie "Uprowadzonej" na całym świecie realizacja kontynuacji była właściwie tylko kwestią czasu. Niestety dwójka nie jest już tak dobrym filmem, ma wiele słabości, niedociągnięć, ale dzięki Liamowi Neesonowi wciąż daje się oglądać.

Pierwsza "Uprowadzona" była wg mnie filmem świetnie nakręconym, trzymającym w napięciu - ogólnie jedną z lepszych sensacji ostatnich lat jakie pojawiły się w kinach. Druga odsłona po raz kolejny powstała wg scenariusza Luca Bessona, który jest także głównym producentem filmu.

Akcja przenosi nas do Stambułu. To tam swoje kolejne zadanie wykonuje Bryan Mills (Neeson). Mills proponuje byłej żonie Lenore (Famke Janssen) i córce Kim (Maggie Grace) przyjazd na kilka dni do Turcji. To tam zjawiają się jednak żądni zemsty Albańczycy, pod wodzą Murada (Rade Serbedzija). W Paryżu Mills zabił syna Murada i sporą cześć jego rodziny. Dlatego ten poprzysiągł pomszczenie bliskich i zabicie Bryana. Tym razem to Mills i Lenore zostają uprowadzeni, a wytropić będzie ich musiała Kim. Potem zacznie się już bezpośrednie starcie Bryana z oprawcami.

Besson i Megaton w wielu momentach trochę przesadzili - scenariuszowych absurdów mamy tu bez liku (np czy wiedzieliście, że bez problemów można wjechać na pełnej prędkości taksówką na teren amerykańskiej ambasady? Okazuje się, że tak). Sceny akcji, walk wręcz też nie robią już takiego piorunującego wrażenia. Neeson jest coraz starszy, dlatego trzeba się było posiłkować szybkim montażem i efektami specjalnymi. Ale ciągle to Liam pozostaje największą siłą tej produkcji.

"Uprowadzona 2" mimo niezbyt przychylnej prasy znakomicie sprzedała się za oceanem, jak i w całej Europie. Znając Bessona sądzę, że w ciągu najbliższych 2-3 lat możemy spodziewać się kolejnej odsłony tej serii. Biorąc pod uwagę poziom - chyba lepiej było zatrzymać się na jedynce.

Moja ocena: 3

niedziela, 17 lutego 2013, michal.broniszewski

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:web counter